Akrilik Halı Modelleri

Evinize halı almak istediğinizde birtakım hususları dikkate almanız gerekir. Söz konusu hususların başında halının üretildiği iplik gelir. Bu anlamda ülkemizde en çok üretilen ve tercih edilen kilim çeşitlerinin başında akrilik halı modelleri yer alır. Çünkü bütçe dostu olmalarının yanı sıra hijyen seviyesini yüksek tutmak, dokunduğu halıdan gerçek yün hissi almak isteyenler için en ideal seçeneklerdir.

Akrilik Halı Nedir?

Akrilik halılar, sentetik ürünler arasında yüne en çok benzeyen yapıya sahiptir. Bu nedenle “yapay yün halı” olarak da adlandırılırlar. Akrilik, günümüzde halı üretiminde en çok tercih edilen iplik çeşitleri arasında ilk sıralarda yer alır. Fiyatlarının saf yün halı modellerine nazaran daha uygun olması, söz konusu ürünleri tercih sebebi yapar.

Akrilik yolluk ve halı modellerinin kullanıcıya sağladığı çok önemli avantajlar bulunmaktadır. Genel bir listeleme yapılacak olursa bu tarz ürünleri kullanmanın beraberinde getireceği kazanımlar şu şekilde sıralanabilir:

• Lekelere karşı dayanıklıdır. Aynı zamanda temizliği de kolaydır.
• Sıvı emme özelliği düşüktür. Bu sayede ortamdaki nemi içerisinde barındırmaz.
• Yumuşak dokusu sayesinde yapısı yüne benzemektedir.
• Aşınma ve küflenmeye karşı dayanıklıdır.
• Gösterişli yapısı ile evlerin salon kısmında en çok tercih edilen halı modelleri arasındadır.
• Salonun yanında diğer odalarda kullanılabileceği gibi yolluk modelleri de evinizin koridor kısımları için ideal kullanım sağlar.

Akrilik Halı Sağlıklı mı?

Akrilik halı, özellikleri nedeniyle evlerde ve iş yerlerinde en çok tercih edilen seçeneklerdir. Hijyenik kullanım imkânı tanımaları, kullanıcılar tarafından yoğun biçimde tercih edilmelerindeki ana nedeni oluşturur. Çünkü akrilik ipin hem keçelenmesi zordur hem de halı yapımında kullanılan diğer türdeşlerine göre daha az hav çıkartır. Haliyle akrilik halılar; oturma odası, mutfak ve salon gibi evin yoğun kullanılan bölümlerinde uzun yıllar boyunca, görsel açıdan güzelliğinde herhangi bir eksilme olmadan kullanılabilir.

Kullanıcıların beğenisine sunulan halıların büyük çoğunluğunun üretiminde kullanılan akrilik ip, nem emme özelliği bakımından polipropilen türdeşi ile benzer özelliklere sahiptir. Yani akrilik halılar, üzerlerine sıvı döküldüğünde hemen emmezler. Kullanıcılar, dökülen sıvıyı halının yüzeyinden kolayca temizleyebilir. Hatta çoğu durumda, halının üzerinde leke oluşumu gözlemlenmez. Bu yönleri nedeniyle özellikle çocuklu aileler için biçilmiş kaftan niteliğindedirler.

Akrilik dokuma halı modellerinin hijyenik kullanıma uygunluğu, kamusal alanlar için de tercih edilmelerini sağlar. Üretici firmalar, bu nedenle akrilik cami halısı gibi seçeneklere ürün koleksiyonlarında yer verir. Evinizdeki hijyen kalitesini her daim yüksek tutmak amacıyla siz de farklı ebatlarda üretilmiş akrilik yün halı çeşitlerine yönelebilirsiniz. Mesela evinizdeki yaşam alanlarını birbirine bağlayan koridora akrilik halı yolluk serip atmosfere ekstra sıcaklık ve konfor katabilirsiniz.

Yün Tuşeli Akrilik Halı Ne Demek?

Yün tuşe akrilik halı, kullanıcılara sağladığı gerçekçilik hissi ile diğer sentetik türdeşlerinden ayrılır. Bu tarz halılara dokunduğunuzda, teniniz sanki gerçek yüne temas ediyormuş gibi bir his deneyimlersiniz. Çoğu kullanıcı, bu hissin oluşması için halının üzerinde bazı tekniklerin kullanıldığını düşünür. Oysa halının ana malzemesi konumundaki akrilik, yapay bir malzeme olmasına rağmen dokunulduğunda yarattığı his son derece gerçekçidir. Dolayısıyla serildikleri ortamdaki konfor seviyesini yükseltmek konusunda eşsiz profile sahiplerdir.

Akrilik halı kullanımının yarattığı tek olumlu sonuç, elbette yarattığı gerçekçi his değildir. Akrilik ipliğin her türlü yıpratıcı etkiye karşı yüksek dayanıklılığa sahip olduğundan, uzun yıllar boyunca yapısal bütünlüğünü korur. Bu sayede her yaş grubundan bireyin sağlığını olumsuz etkileyen mikro parçacıkların etrafa yayılması ihtimali çok daha düşük seviyede kalır. Akrilik halılar, bu açıdan bakıldığında polipropilen ve polyestere göre daha iyi seçenekler olarak ön plana çıkar.

Akrilik Halı Kaliteli midir?

Akrilik halılar, dayanıklılık seviyelerinin yüksek oluşu ve kullanıcılarda yarattıkları hisler dolayısıyla kaliteli ürünler olarak nitelendirilir. Ayrıca yapısal özelliklerini korumak konusunda diğer sentetik halı türlerine göre daha iyi performans sergilerler. Beğenerek aldığınız akrilik salon halısı modeli, uzun yıllar boyunca renklerini koruyabilir. Yani ödediğiniz fiyata göre epey tatmin edici performans elde edebilirsiniz.

Halı seçiminde tercih hakkınızı akrilik iplik kullanılarak dokunmuş ürünlerden yana kullandığınızda, birçok farklı renk ve desen seçeneği arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Akrilik halıların renk ve desen çeşitliliği, üretimlerinde farklı tarzların örnek alınmasından kaynaklanır. Türk, İran, Afgan gibi geleneksel halı dokuma teknikleri ile özdeşleşmiş desenler, bu halı türünün tasarımında en önemli ilham kaynağı konumundadır. Dolayısıyla klasik tarzda dekorasyondan hoşlananlar için uygun fiyatlı alternatifler niteliğindedirler.

Akrilik halılar kullanılarak evlerdeki ve iş yerlerindeki modern havayı pekiştirmek de oldukça kolaydır. Pastel renklere sahip çerçeveli, çizgi ve geometrik desenli modeller, aynı zamanda zamansız tasarım özellikleri sergilerler. Dolayısıyla uzun yıllar boyunca değişikliğe gerek duyulmadan kullanılabilirler. Halıstores’da geleneksel ve modern tasarımlı akrilik halı modellerine ek olarak eskitme uygulanmış ürünleri de bulabilirsiniz.

Akrilik Halı Nasıl Anlaşılır?

Beğendiğiniz bir halının akrilik olup olmadığını anlamak için özelliklerine odaklanmanız yeterlidir. Dokunduğunuzda gerçek yüne benzer bir his yaratıyorsa, o halı büyük ihtimalle akrilik iplikten dokunmuştur. Hatta yumuşaklık açısından da diğer sentetik iplik türlerine göre daha yumuşak yapıdadır. Eğer fırsatınız olursa, kullanıcıdan fiyat konusunda da bilgi almaya yönelebilirsiniz. Akrilik halıların fiyatları, genel olarak yün dokuması türdeşlerinden çok daha makul düzeydedir.

Satın alma aşamasında ise üretici firma tarafından ürünün arka tarafına yerleştirilen etikete göz atabilirsiniz. Kullanıcıları bilgilendirmek maksadıyla detaylı biçimde hazırlanan etikette, ürünün nerede ve hangi türde iplik kullanılarak üretildiği belirtilir. Bu etiket aracılığıyla ayrıca temizlik sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Etiket dışında halistores.com’un özenle hazırlanmış ürün sayfalarında da beğendiğiniz modelle ilgili ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Akrilik Halı Nasıl Temizlenir?

Tüm halı çeşitlerinde olduğu gibi akrilik halı modellerinde de halıda leke meydana geldiği anda müdahale etmek gerekir. Lekeye müdahale edilmesinde geç kalınırsa, eski görünümü kazanmasının zahmetli olacağı unutulmamalıdır. Lekenin üzerine bastırılmadan ovma yöntemi ile temizlenirse halı, kısa sürede temizlenmiş olur. Akrilik halıların temizlenmesinde, halı şampuanı kullanılmalıdır. Bu sayede halının temizliği kısa sürede, etkin şekilde tamamlanabilir. Temizlik esnasında, tuz ruhu, çamaşır suyu gibi kimyasalların kullanılması halının renginin ve yapısının bozulmasına sebep olur. Bu nedenle halı temizliğinde kesinlikle kimyasal kullanılmamalıdır.

Akrilik Halı Fiyatları

Akrilik halı fiyatları; ürünlerin modeline, ilmek sayısına ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Akrilik dokuma ürünler, standart olarak 6 metrekarelik büyüklüğe sahiptir. Ancak üretici markalar, farklı ihtiyaçları karşılamak adına farklı ölçülere sahip modelleri de değişik fiyatlarla kullanıcıların beğenisine sunar. Metrekaresine bağlı olarak ilmek sayısı da değişkenlik gösterir. İlmek sayısının fazla olması, halının kalitesinin yüksekliğine işaret eder. Halıda ne kadar ilmek olduğu, ağırlığını doğrudan etkilerken dış etkenlere karşı dayanımını da artırır.

Halıstores’un geniş ürün yelpazesi içerisinde, 6 m2 akrilik salon halısı modellerinden akrilik yolluk çeşitlerine kadar birçok alternatif bulabilirsiniz. Ücretsiz kargo ve cazip fiyat avantajları ile satın alacağınız akrilik dokuma halı ya da gri akrilik halı modelleri aracılığıyla salonunuza farklı bir ambiyans katabilirsiniz.Copyright © 2010 Sarıca Halı Tüm Hakları Saklıdır..


WHATSAPP

ARA